Bon Turystyczny - Jak działa? Do kiedy jest ważny?
2022-05-02 / Facebook

Bon turystyczny to rządowa forma wsparcia dla polskich rodzin i branży turystycznej w związku z epidemią COVID-19. Przy użyciu bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne organizowane na terenie naszego kraju. To jednorazowa kwota 500 złotych, która przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia oraz dodatkowe jednorazowe świadczenie w wysokości również 500 złotych dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie wypłacane jest w formie elektronicznego vouchera, którym można zapłacić za pobyt w apartamencie, hotelu, pensjonacie, obozie harcerskim, czy sportowym. Co warto, podkreślić bony są ważne aż do 31 marca 2022 roku i można nimi płacić wielokrotnie, aż do pełnego wykorzystania przyznanej kwoty.

JAK MAM AKTYWOWAĆ MÓJ BON?

Żeby skorzystać z tej formy wsparcia, będziemy musieli zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli do tej pory nie mieliśmy tam konta, to system każe nam założyć nowe – możemy tego dokonać za pomocą Podpisu Zaufanego lub naszej bankowości elektronicznej. Po aktywacji bonu otrzymamy w wiadomości SMS 16 cyfrowy numer, który będziemy musieli podać przy dokonywaniu rezerwacji lub najpóźniej w dniu zakwaterowania. Nasz gospodarz sprawdzi na tej samej platformie poprawność kodu i stan naszego salda, a nam pozostanie już tylko potwierdzić płatność kodem, który przyjdzie do nas w wiadomości SMS.

KOMU PRZYSŁUGUJE DODATKOWE ŚWIADCZENIE W POSTACI BONU TURYSTYCZNEGO?

Z bonu możemy skorzystać, jeśli mam przynajmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 18 roku życie. Podobnie, jak przy świadczeniu „Rodzina 500 Plus” nie ma żadnego limitu dochodów na członka rodziny. Każdemu dziecku przysługuje kwota 500 złotych. Wsparcie dla dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności jest większe i wynosi 1000 złotych. Żeby je otrzymać, musimy złożyć osobny wniosek. Z poniższego filmiku dowiecie się krok po kroku, jak to zrobić.

GDZIE MOGĘ GO WYKORZYSTAĆ?

Bon turystyczny możemy zrealizować na terenie całego kraju. Możemy zapłacić nim za nocleg w apartamencie, hotelu, pensjonacie czy inną dowolną formę usługi hotelarskiej. Również organizatorzy imprez turystycznych akceptują tę formę płatności. Bez problemu zapłacimy nim za obóz harcerski, sportowy, czy zieloną szkołę dla naszych dzieci. Listę podmiotów akceptujących płatność bonem znajdziemy tutaj.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: