Czy wiesz, że gdyńska zabudowa to unikat na skalę europejską? Spójrz na miasto z innej perspektywy.
2022-07-14 / Facebook

Gdynia to miejsce wyjątkowe. Po pierwsze, jest jedynym miastem w Europie, które powstało podczas jednej epoki – dwudziestolecia międzywojennego. Jej modernistyczna zabudowa jest traktowana jak największe żywe muzeum nowoczesnej architektury tamtego czasu. Miasto posiada prawdziwe perły modernizmu. Po drugie, wykształciła swój własny styl - marynistyczny, nawiązujący w architekturze do morza, statków i okrętów. To unikat na skalę europejską!

Śródmieście Gdyni zostało zaprojektowane i zrealizowane w znacznej części w latach 20. i 30. XX wieku. Wyjątkowym walorem jest niepowtarzalny zespół zabudowy modernistycznej o różnych funkcjach. Młodzi architekci, urbaniści i dekoratorzy wnętrz projektowali budynki przypominające transatlantyki, kamienice z elementami przypominającymi statki, balkonami jak mostki kapitańskie, tarasami jak pokłady, charakterystycznymi nadbudówkami i masztami flagowymi. Dzięki temu, narodził się właśnie marinizm – charakterystyczny styl w budownictwie związany z modernizmem. Operując typowymi dla architektury okrętowej szczegółami, architekci planowali okna przypominające bulaje czy nadbudówki w kształcie mostku kapitańskiego. Tak budowane i utrzymane były zarówno gmachy użyteczności publicznej, jak i prywatne wille. Modernistyczne kamienice powstawały w samym centrum miasta. Na dole działały sklepy, biura, banki, czasem kina, a wyżej mieszkali ludzie.

Najsłynniejsze budynki to:

Warto też wspomnieć o hali rybnej. Powstała w 1937 r. i składa się z trzech wyodrębnionych części: łukowej hali głównej, hali płaskiej oraz rybnej. Jest to wybity przykład konstruktywizmu (to jeden z głównych kierunków architektury modernistycznej). Widać go także w takich budynkach jak: Chłodnia Portowa (ul. Polska 20), Dworzec Morski (ul. Polska 1), magazyn przy ul. Polskiej 17.

Międzywojenna architektura Gdyni jest niepowtarzalna. I, jak już wspominaliśmy, jest to unikat na skalę europejską! Składają się na to: awangardowa forma budynków, ultra nowoczesna konstrukcja szkieletowa i poetycka symbolika morza. Do tego dochodzą wyszukane detale oraz staranne szczegóły, takie jak faktury okładzin i tynków, mozaikowe posadzki, balustrady, kwietniki i klamki. Nie dziwi więc fakt, że w 2015 roku układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni został uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Warto wybrać się na spacer i spojrzeć na to młode, portowe miasto z innej perspektywy.

Wybierając się do Gdyni skorzystaj z naszej oferty wynajmu krótkoterminowego apartamentów: Apartamenty nad morzem Gdynia

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: