Jak tanio i bezpiecznie wynająć apartament?
2022-05-04 / Facebook

Apartamenty do wynajęcia w szczególności w mijającej dobie pandemii koronawirusa bardzo zyskały na popularności. Dzięki całkowitej izolacji oferowały dużo większe bezpieczeństwo niż hotele, nawet jeśli owe przestrzegały wszystkich norm bezpieczeństwa. Spędzając bowiem wakacje w apartamencie, byliśmy całkowicie samowystarczalni – sami mogliśmy przyrządzić posiłek i nikt z obsługi apartamentu na nasze życzenie nie musiał mieć z nami kontaktu osobistego.

Już sama rezerwacja i meldowanie przebiegała w zasadzie całkowicie online. Wiele osób przekonało się do tej formy spędzania wakacji stawiając wynajem apartamentów o wiele wyżej niż korzystanie z hoteli.

Poniżej opiszemy trzy główne kanały, za pomocą których Polacy dokonują rezerwacji apartamentów.

BOOKING.COM

To jedna z najpopularniejszych tzw. OTA, czyli Online Travel Agency. Jest to portal pośredniczący pomiędzy szukającym noclegu a oferującym miejsce noclegowe. W zależności od umowy podpisanej z reprezentantem apartamentu booking.com albo całkowicie bierze siebie cały proces wynajęcia, obsługując rezerwację, pobierając płatność i rozliczając ją z operatorem apartamentu, albo tylko pośredniczy w całej transakcji, a płatność odbywa się na miejscu.

Jako jeden z większych światowych pośredników portal ten cieszy się dużym zaufaniem i dokłada szczególnej troski, żeby zapewnić gościom bezpieczeństwo i rezerwując apartament za jego pośrednictwem, mamy pewność, że wynajmowany przez nas apartament, został wcześniej zweryfikowany.

Oczywiście booking.com nie świadczy swoich usług za darmo. Ten światowy gracz wydaje co miesiąc setki milionów dolarów na promocję wystawionych na nim ofert. Za swoje działania pobiera godziwą prowizję, którą pokrywa właściciel apartamentu. Można niemal z całkowitą pewnością założyć, że w związku z tym cena apartamentu jest wyższa, jeśli chcemy dokonać rezerwacji tym kanałem.

AIRBNB

W zasadzie działa tak samo, jak wspomniany wcześniej portal booking.com. Różnica polega na tym, że większą uwagę poświęca się tu wrażeniom gości i ich rzeczywistym ocenom apartamentów. W założeniu portal ten miały służyć podnajmowaniu wolnych pokoi turystom, ale bardzo szybko został zaadoptowany na potrzeby branży turystycznej.

Procedura wynajęcia apartamentu za pomocą AirBnB jest prosta i przyjemna. Wszystkich formalności dopełnimy online (łącznie z opłaceniem naszej rezerwacji). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, portal ten również dokonuje częściowej weryfikacji oferty, które się na nim pojawiają.

W przeciwieństwie do booking.com nie zawsze wynajęcie apartamentu będzie możliwe natychmiast – niektóre oferty wymagają najpierw udzielenia zgody przez wynajmującego.

Drugą istotną różnicą jest prowizja, która również jest pobierana, ale solidarnie od wynajmującego i gościa. Powoduje to, że operatorzy wystawiają apartamenty w cenie nieco niższej niż na booking, ale nadal ponosimy dodatkowy koszt związany z wynagrodzeniem dla portalu rezerwującego.

STRONA INTERNETOWA OPERATORA

Niewątpliwie najmocniejszym argumentem za wyborem tego kanału rezerwacji będzie cena. Nie od dziś wiadomo, że eliminowanie pośredników ma na nią największy wpływ. Operator oferujący apartament bezpośrednio gościowi nie ponosi dodatkowych kosztów i jest bardziej skłonny do obniżenia ceny. Dodatkową korzyścią jest też bezpośredni kontakt z osobą przebywającą na miejscu, która odpowie na nasze pytania i z którą będziemy mieli możliwość ustalenia nietypowych szczegółów, co bardzo trudno zrobić za pośrednictwem schematycznych portali OTA.

Jest jednak kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać, żeby nie na razić się na próbę wyłudzenia. Po pierwsze dobrze zweryfikować operatora. W Internecie bez trudu znajdziemy odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

Jeśli mamy problem ze znalezieniem powyższych informacji, niech to będzie dla nas sygnał alarmowy.

Zazwyczaj rezerwacji bezpośrednio u operatora możemy dokonać albo na jego stronie internetowej, albo telefonicznie lub też za pośrednictwem wiadomości e-mail. W kwestii płatności przeważnie wystarczy zaliczka (do 30% wartości rezerwacji) wpłacona przelewem, a pozostałą część płatności regulujemy na miejscu.

Uwaga! Na koniec ostrzeżenie, które warto wziąć do serca – nie należy wynajmować apartamentów przez portale, które nie weryfikują tożsamości osoby wystawiającej ofertę. W szczególności dotyczy to serwisów OLX i Facebook – w przypadku chęci dokonania rezerwacji, tymi kanałami radzimy bardzo dokładnie zweryfikować wynajmującego na własną rękę.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty:

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: