Latarnie morskie nad Bałtykiem
2022-11-24 / Facebook

Latarnie morskie powstawały już w starożytności. Wraz z rozwojem żeglarstwa były coraz nowocześniejsze i doskonalone. To przecież one miały ułatwiać ludziom życie i miały pomóc w szczęśliwym powrocie do domu z morskich podróży.

Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się aż 17 latarni morskich. Warto do nich zajrzeć, tym samym poznając nabrzeże od innej strony niż plażowanie i kąpiele w morzu. Zobacz jakie latarnie morskie znajdują się w Trójmieście.

Latarnia morska w Sopocie.

Znajduje się tuż przy sopockim molo. Ma dosyć niespotykaną historię. Wyglądem przypomina wieżę, a tak naprawdę jest to stary komin zakładu balneologicznego, który, powstając na początku XX wieku, potrzebował kotłowni. Projektanci pomyśleli, by skonstruować go tak, by nie szpecił kurortu. Mimo tego, od początku, budowla stanowiła rolę morskiego znaku nawigacyjnego. Wszystko za sprawą zainstalowanemu tam światłu. Pełnoprawny status latarni morskiej uzyskała w 1977 roku. Światło latarni wskazuje statkom położenie Sopotu co 4 s przez 0,3 s, a jej zasięg to zasięg obecnie tylko 7 Mm.

Latarnię Morską w Sopocie otwarta jest dla zwiedzających cały rok. Z tarasu widokowego można podziwiać Zatokę Gdańską oraz Panoramę Trójmiasta.

Latarnia morska w Sopocie

Latarnia morska Nowy Port w Gdańsku.

Jest to jedna z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy. Została wpisana do rejestru zabytków i w 2004 roku udostępniona do zwiedzania. Swoją działalność zakończyła wraz z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym. To ośmiokątna wieża zwężającą się ku górze, zakończona galerią z misternie kutymi poręczami. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. Podczas lat swojej świetności stanowiła jednocześnie wieżę pilotów portowych i mieściła na swym szczycie kulę czasu. Podniesienie i spadek kuli w każde południe pozwalało kapitanom statków stojących na redzie portu na dokładne nastawianie chronometrów okrętowych, żeby później móc dokładnie określić położenie statku na otwartym morzu.

Według legendy, latarnia morska Nowy Port w Gdańsku, jest bliźniaczą budowlą najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki znajdującej się w Cleveland w stanie Ohio.

Latarnia morska Nowy Port w Gdańsku

Latarnia morska Port Północny w Gdańsku.

To najmłodsza latarnia polskiego wybrzeża. Została uruchomiona w 1984 roku. Mieści się na wieży Kapitanatu Portu Gdańsk i nie jest udostępniona do zwiedzania. Niebieska, czworokątna, nowoczesna konstrukcja nie podobna jest do typowej latarni morskiej. Jej zasięg światła to 25 Mm (46,3 km). Wysokość wieży to 56 m. Jest to jedyna w Polsce latarnia, na szczyt której dociera się windą.

Latarnia morska Port Północny w Gdańsku

Warto też wspomnieć, iż w Gdańskiej Twierdzy Wisłoujście, cylindryczna wieża również częściowo służyła jako latarnia morska.

Pozostałe latarnie morskie znajdują się: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu oraz w Krynicy Morskiej.

Jeśli planujesz odwiedzić latarnie morskie w Trójmieście, warto skorzystać z naszej bogatej bazy noclegowej:

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: