Muzea w Gdyni, które warto odwiedzić
2022-05-10 / Facebook

Gdynia, miasto portowe, nowoczesne i przyciągające rzesze turystów. Czy są w nim atrakcyjne muzea? Zobacz, gdzie warto się wybrać i co oferują.

Muzeum Emigracji

muzeum

Mieści się w niezwykłym budynku Dworca Morskiego przez lata służącym obsłudze ruchu emigracyjnego. Co istotne, to jedyne miejsce w Polsce, które ukazuje historię emigracji z ziem polskich. Zwiedzając wystawę z dziećmi można rozwiązywać zadania ze specjalnie przygotowanej darmowej broszury otrzymywanej przy wejściu. Dla starszaków przygotowano grę: „Frycek Munchausenowicz łączy historie”, która ukazuje historię emigracji za pomocą emocjonujących zagadek. Rozwiązanie gwarantuje nagrodę.

Muzeum Marynarki Wojennej

muzeum

Nigdzie w Polsce nie ma tak cennej i dużej kolekcji uzbrojenia morskiego i wyposażenia okrętów jak w tym gdyńskim muzeum. Stała wystawa opowiada o 100 latach polskiej Marynarki Wojennej w niezwykle interesujący sposób, przy pomocy nowoczesnych multimedialnych rozwiązań. Wiele zabytków artylerii okrętowej XX w. zdemontowano z okrętów i umieszczono na honorowym miejscu. Należy do nich m.in. działko przeciwlotnicze z II wojny światowej będące niegdyś elementem wyposażenia ORP „Błyskawica”. W muzeum przeniesiemy się także do świata dawnych żaglowców. Do zwiedzania jest także otwarta przestrzeń na zewnątrz budynku.

Muzeum Miasta Gdyni

muzeum

Dziesiątki tysięcy obiektów zgromadzonych w muzeum jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców. Zbiera i przechowuje zabytki w zakresie dokumentowania i popularyzacji wiedzy historycznej o Gdyni, od czasów najdawniejszych do współczesności. Ekspozycje przedstawiają między innymi początki portu, archiwalne zdjęcia, makiety statków, wyposażenie kajut, rekonstrukcje sklepów i kąpieliska. Zorganizowane jest w nowoczesny sposób i czuć w nim autentyczny klimat portowego miasta jakim jest Gdynia.

Dar Pomorza

muzeum

To statek-muzeum. Cumuje przy nabrzeżu przy Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie zaczyna się od zejścia schodkami na międzypokład, gdzie znajdują się plansze z historią Daru Pomorza. W gablocie prezentowana jest uroczysta bandera. Pozostałością są stoły i ławki, metalowe „szafy” na ubrania i rzeczy osobiste oraz koje do spania. Dalej przechodzi się przez maszynownię i magazyn żagli, stanowiska sterowe, kabinę radiową i nawigacyjną. Na pokładzie widzimy 42 metrowe maszty, dziób z bukszprytem, windą kotwiczną i „Dzwonem Zwycięstwa". To wielka atrakcja zarówno dla dzieci, jak i młodzieży.

ORP Błyskawica

muzeum

Zacumowana przy gdyńskim Skwerze Kościuszki ORP Błyskawica to najbardziej znany polski okręt wojenny. To także historia polskiej Marynarki Wojennej w pigułce. Doskonałe miejsce do poznawania historii. Ważne informacje przekazywane są w otoczeniu niezwykle efektownej maszynerii, która wywiera, szczególnie na dzieciach, ogromne wrażenie. Na pokładzie zobaczymy naprawdę dużo rzeczy, w tym: charakterystyczne podwójne działo przeciwlotnicze, prawdziwą torpedę, miny morskie i zrzutnie bomb głębinowych. Na dziobie znajdują się przeróżne urządzenia kotwiczne. Pod pokładem jest siłownia, radiostacja oraz pomieszczenia mieszkalne.

Wybierając się do Trójmiasta skorzystaj z naszej oferty wynajmu krótkoterminowego apartamentów nad morzem:

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: