Najlepsze atrakcje Gdańska - Stare miasto i okolice
2022-10-07 / Facebook

Jeśli chcesz poznać Gdańsk od strony zabytków i jego wielowiekowej historii (a warto), zwiedzanie zacznij od Starego Miasta. Tam wśród tajemniczych, urokliwych uliczek i malowniczych kamienic poczujesz klimat prawdziwego historycznego Gdańska.

Zobacz najlepsze atrakcje Starego Miasta i okolic, które warto odwiedzić!

Ratusz Głównego Miasta

Jeden z najcenniejszych gdańskich zabytków pochodzący z XV wieku, usytuowany na ulicy Długi Targ. Mieści się tu oddział Muzeum Gdańska oraz wieża widokowa, na której znajduje się zegar i carillon. Warto wykupić bilet na wieżę i obejrzeć z niej panoramę starego miasta.

Ratusz Głównego Miasta

Dwór Artusa

To dawne miejsce spotkań bogatych kupców i bractw. Wnętrze ozdobione kosztownym wyposażeniem, monumentalnymi obrazami, gobelinami, rzeźbami i niesamowitym 11-metrowym piecem udostępnione jest oczywiście dla zwiedzających.

Dwór Artusa

Fontanna Neptuna

Jest umiejscowiona w głównej części miasta i od 1633 roku jest powiązana z wieloma legendami. Od czterystu lat jest niemym świadkiem historii i wielką atrakcją tłumnie oblegną przez turystów, tematem niemal wszystkich pocztówek i pamiątkowych zdjęć. Selfie z Neptunem obowiązkowe ;)

Fontanna Neptuna

Trakt Królewski

Nazywany też Drogą Królewską w nawiązaniu do trasy uroczystych wjazdów polskich monarchów do miasta. Ciągnie się od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą na Długi Targ. Całą długość zdobią urokliwe kamieniczki zamieszkiwane niegdyś przez najzamożniejszych patrycjuszy gdańskich, burmistrzów, czy bogatych kupców. Każda z niesamowitą historią kryjącą ducha przeszłości.

Trakt Królewski

Zielona Brama

To prawdopodobnie najstarsza brama wodna. Wzniesiona została ok. 1357 roku. jako rezydencja polskich królów przybywających do miasta. To pierwszy w Gdańsku przykład manieryzmu niderlandzkiego. Zdobi ją przeszło 200 rzeźb.

Zielona Brama

Brama Wyżynna

To renesansowa brama miejska w Gdańsku oddaje w pełni potęgę i majestat dawnego miasta. Jest początkiem Drogi Królewskiej, którą kroczyli najwięksi władcy Polski i Europy. Powstała wraz z pierścieniem nowożytnych fortyfikacji bastionowych.

Brama Wyżynna

Bazylika Mariacka

Ta najwyższa na świecie ceglana świątynia i jeden z największych skarbów Gdańska! Nazywa jest „Koroną Gdańska”. Kamień węgielny położono w 1343 r., zaś budowano ją etapami przez 159 lat. Bazylika ma długość 105,2 m, jej szerokość to 66,2 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 26 wolno stojących filarach wspiera się wspaniałe gwiaździste i kryształowe sklepienie.

Bazylika Mariacka

Kościół Św. Katarzyny

Został zbudowany w pierwszej połowie XIII w. Tym samym jest najstarszym gdańskim kościołem. W świątyni znajdują się obrazy Antona Möllera i Izaaka van den Blocka, jak również barokowe epitafia i płyta nagrobna astronoma Jana Heweliusza. Od 1575 roku mieści w sobie unikatowy zespół zestrojonych ze sobą dzwonów, zwanych carillionem.

Kościół Św. Katarzyny

Kaplica Królewska

Jest jedynym przykładem barokowej architektury sakralnej na terenie gdańskiego Głównego Miasta. Zaprojektował ją Tylman van Gameren, nadworny architekt króla Jana III Sobieskiego. Jest jednym z symboli skomplikowanej historii miasta.

Kaplica Królewska

Ulica Mariacka

Najbardziej zachwycająca z gdańskich uliczek. Powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Wąska z majestatycznymi kamienicami. To tu zobaczymy przedproża, gdzie po ich obu stronach stoją kamienne kule albo małe kamienne komódki i poręcze. Do tego patrzą na nas rzygacze, zwane też gargulcami, które służyły odprowadzaniu deszczówki i przybrały formy głów zwierząt lub fantastycznych stworzeń. W dawnych piwnicach goszczą sklepy z bursztynem.

Ulica Mariacka

Ulica Długa i Długi Targ

Ozdobiona odrestaurowanymi kamienicami jest główną ulicą Starego Miasta. Działa tu masa restauracji, barów i cukierni. Dookoła stoją bajkowe kamienice o wąskich fasadach, zwieńczone attykami, zdobione herbami, rzeźbami i figurami antycznych bohaterów. Jedną z najpiękniejszych jest Dom Uphagena.

Ulica Długa i Długi Targ

Ulica Piwna

Jedna z najpiękniejszych uliczek Głównego Miasta, przy której zlokalizowanych jest wiele restauracji, kawiarni, barów i pubów. Na początku była ulicą Piekarską, następnie Chlebową. Jako ciąg drożny widnieje w dokumentach z XIV wieku. Są przy niej historyczne kamieniczki: dom Endenów, dom „Czerwony Rumak”, a także miejsce, gdzie mieszkał Jan Karol Schultz. O jej uroku świadczy tez położenie: z jednej strony mieści się Wielka Zbrojownia, z drugiej zaś górująca nad miastem wieża Bazyliki Mariackiej.

Ulica Piwna

Wielka Zbrojownia

Zwana też arsenałem, to najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska.

Powstawała pod koniec XVI wieku, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Szwecji. Zbudowana z drobnej, czerwonej, holenderskiej cegły zdobionej dekoracjami z piaskowca oraz bogatymi złoceniami. Sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech oddzielnych kamieniczek. Fasadę budynku zdobią m.in. dwa wielkie portale, zwieńczone kartuszami z podtrzymywanymi przez lwy herbami Gdańska, posąg Minerwy, kamienne maski, postacie gdańskich wojowników oraz dwie ośmioboczne wieżyczki, zwieńczone hełmami z blachy.

Wielka Zbrojownia

Stary Żuraw Portowy

Gdański Żuraw to najlepiej zachowany obiekt przeładunkowy w Europie. Obecnie oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Położony jest w Śródmieściu, nad brzegiem Motławy, stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta. Obiekt składa się z dwóch ceglanych wież oraz drewnianego mechanizmu dźwigowego, który tworzą dwie pary kół deptakowych.

Stary Żuraw Portowy

Złota Kamienica

Zdobi Długi Targ. Wyróżnia się niezwykle bogatym wystrojem rzeźbiarskim i licznymi złoceniami. Duże, prostokątne okna otoczone są pionowymi pilastrami i poziomym belkowaniem, z którego wyrastają popiersia sławnych mężów znanych z historii, przestrzeń pod oknami wypełniają płaskorzeźby z batalistycznymi scenami, na attyce są posągi wyobrażające Roztropność, Sprawiedliwość, Męstwo i Umiarkowanie, a ich boskie odpowiedniki Wiara, Nadzieja i Miłość można odnaleźć w dolnej części kamienicy. Ze szczytu spogląda postać Fortuny. Kamienicę można obejrzeć jedynie z zewnątrz.

Złota Kamienica

Wybierając się do Gdańska skorzystaj z oferty BillBerry Apartments: Apartamenty nad morzem - Gdańsk.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: