Najlepsze atrakcje Gdańska - Miejsca nieoczywiste
2022-10-10 / Facebook

Miejsca w Gdańsku można podzielić na oczywiste, tzw. „must see” (zobacz artykuł: Najlepsze atrakcje Gdańska cz.1 Stare Miasto i okolice) oraz te nieoczywiste.
Przeczytaj, gdzie warto się udać, by poznać miasto zupełnie z innej strony.

Ulica Elektryków i 100cznia

Ogródki gastronomiczne i plenery kulturalno-rozrywkowe, a wszystko w historycznym miejscu, jakim są tereny Stoczni Gdańskiej. Wzorem wielu europejskich miast, stworzono w Gdańsku miejsce, które jednocześnie łączy w sobie historię oraz przyszłość. To punkty modne, nowoczesne, które szybko wpisały się w nowoczesny pejzaż Gdańska i stały się popularne nie tylko wśród mieszkańców. Na Ulicę Elektryków i 100cznię patrzą z zazdrością inne polskie miasta.

Ulica Elektryków i 100cznia

Garnizon Kultury

To tętniąca życiem przestrzeń dla kultury, sztuki, rozrywki, sportu i rekreacji, która od 2015 roku stanowi nowe centrum dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Nowoczesna część miasta z loftami, apartamentowcami, biurami, restauracjami, która na stałe wpisała się już w kulturalny krajobraz Trójmiasta. Miejsce przez 170 lat zajmowane było przez wojskowych, między innymi przez pruskich Huzarów Śmierci z XIX wieku. Obecnie przestrzeń wraz z zabudową wynosi ponad 12500 metrów kwadratowych, otoczona jest parkiem z zabytkowym starodrzewem. Głównym budynkiem jest Stary Maneż, gdzie odbywają się m.in. koncerty.

Garnizon Kultury

Stocznia Gdańska i Stocznia Cesarska

Stocznia Gdańska to jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. W ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, m.in.: kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Rosnącą popularnością cieszy się Szlak Stoczni Cesarskiej. Wzdłuż niego zlokalizowano 13 paneli, zawierających opisy i materiały wizualne, na których można zapoznać się z historią stoczni i ludźmi, którzy tu pracowali. Wizytówką tej okolicy są rzeźby-roboty, tak zwani rozbitkowie. Na terenie stoczni od niedawna znajduje się nowy punkt widokowy - Dźwig M3, z którego można podziwiać panoramę terenów stoczniowych.

Stocznia Gdańska i Stocznia Cesarska

Park w Oliwie

Jego sięgają XV wieku. Za sprawą opatów oliwskich zgromadzenia cystersów powstał tam klasztor, później archikatedra. Park zaprojektowany został na wzór francuski, urzeka roślinnością i uporządkowaniem. Są tu: tulipanowiec, jodła kalifornijska, daglezja, jałowiec chiński, brzoza brodawkowata, rododendron, azalia, miłorząb japoński, kasztan jadalny, chmielograb oraz jarzębina szwedzka i wiele innych gatunków drzew. Znajduje się Ogród Botaniczny i Palmiarnia oraz groty szeptów, czyli muszle akustyczne, które pozwalają dwóm oddalonym od siebie osobom porozumiewać się przyciszonym głosem.

Park w Oliwie

Park Ronalda Reagana

Najmłodszy, jeden z trzech nadmorskich parków Gdańska, w dzielnicy Przymorze. Ma około 60 hektarów. Na jego terenie znajdują się lasy iglaste oraz liściaste, łąki, a także miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie spędzić dzień: ścieżki rowerowo-spacerowe, plac zabaw, alejki, ławki, siłownie zewnętrzne, skateparki, pumptrack. Patronem parku jest Ronald Reagan, prezydent USA, który odwiedził miasto w 1990 roku.

Park Ronalda Reagana

ZOO Oliwa

To największy ogród zoologiczny w Polsce. Żyje tu ponad 160 gatunków zwierząt, a ich łączna liczba przekracza 800 osobników. Jest świetnym miejscem, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Słonie, hipopotamy, żyrafy, zebry, krokodyle, lwy, gepardy, lamy, alpaki, żubry, szympansy, wilki, surykatki, wiele gatunków ptaków i gadów, to tylko niektóre zwierzęta, które można podziwiać przechadzając się zadbanymi i zielonymi alejkami. Są też miejsca, gdzie można zjeść obiad lub słodkości oraz kupić pamiątki.

ZOO Oliwa

Góra Gradowa i Centrum Hewelianum

Góra Gradowa to punkt widokowy skąd rozpościera się piękny widok na Stare Miasto oraz stocznię. Obok mieści się Hewelianum, czyli multimedialny ośrodek edukacyjny położony w otoczonym przez park XIX-wiecznym forcie w Gdańsku. Centrum ma kilka działów, w tym: „Dookoła świata”, „Zabawy z Historią”, „Z energią”.

Góra Gradowa i Centrum Hewelianum

Molo i plaża w Brzeźnie

Kąpielisko tworzy ok. 2 km linii plaży. Molo o długości 130 metrów jest w całości drewniane, a wraz z deptakiem jest przedłużeniem Al. Jana Pawła II prowadząc drogą przez malowniczy park. To miejsce zarówno do leniwego plażowania, jak i umożliwiające aktywny wypoczynek, bogate w drogi rowerowe, tereny zielone i takie udogodnienia jak: boiska do siatkówki, zjeżdżalnia wodna, park linowy, place zabaw dla dzieci, przebieralnie, toalety, wypożyczalnia sprzętu i leżaków, restauracje i inne punkty gastronomiczne.

Molo i plaża w Brzeźnie

AmberSky Koło Widokowe

To 50-metrowy diabelski młyn w Gdańsku, który zapewnia wspaniałą panoramę miasta. Składa się z 36 wygodnych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli. Szybko stał się hitem wśród turystów i mieszkańców, a nawet jego nowoczesną wizytówką. Umożliwia spojrzenie z zupełnie innej perspektywy na Starówkę, bursztynowy stadion, stocznię, wzgórza morenowe, a nawet Półwysep Helski.

AmberSky Koło Widokowe

Muzea

Będąc w mieście nie sposób pominąć muzeów. Polecamy: Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Bursztynu, Narodowe Muzeum Morskie, DeJa Vu Muzeum, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Statek Sołdek, Muzeum Zabawek, Muzeum Archeologiczne.

Muzea

Udając się do Gdańska skorzystaj z naszej oferty: Apartamenty Gdańsk - Wynajem.