Najpiękniejsze parki w Gdańsku
2022-07-04 / Facebook

Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z pięknym Starym Miastem, zabytkowymi kamienicami oraz bursztynem. Tymczasem warto poznać go od strony zielonej. Aż 24% powierzchni miasta zajmują lasy i parki. Zobacz najpopularniejsze z nich.

1. Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Początki Parku Oliwskiego sięgają XV wieku. Za sprawą opatów oliwskich zgromadzenia cystersów powstał tam klasztor. Następie na przełomie wieków przekształcił się w archikatedrę. Teren ogrodowo-pałacowy zaprojektowany został na wzór francuski przez Kazimierza Dębińskiego w XVIII wieku . Obecnie jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w Gdańsku. Park urzeka roślinnością i uporządkowaniem. Obejrzeć tu można takie gatunki drzew i roślin jak: tulipanowiec, jodła kalifornijska, daglezja, jałowiec chiński, brzoza brodawkowata, rododendron, azalia, miłorząb japoński, kasztan jadalny, chmielograb oraz jarzębina szwedzka. W parku znajduje się Ogród Botaniczny i Palmiarnia oraz groty szeptów, czyli muszle akustyczne, które pozwalają dwóm oddalonym od siebie osobom porozumiewać się przyciszonym głosem.

Park Oliwski

2. Park Prezydenta Ronalda Reagana

To najmłodszy, jeden z trzech nadmorskich parków Gdańska. Położny jest w dzielnicy Przymorze. Ten zielony teren wzdłuż Zatoki Gdańskiej to doskonałe miejsce na odpoczynek lub zabawę z dziećmi. Ma około 60 hektarów. Na jego terenie znajdują się lasy iglaste oraz liściaste, łąki, a także miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie spędzić dzień. Ma więc charakter mocno rekreacyjny. Liczne ścieżki rowerowo-spacerowe, plac zabaw, alejki, ławki, siłownie zewnętrzne, skateparki, pumptrack, zachęcają, by spędzić jak najwięcej czasu w tym miejscu. Patronem parku ustanowiono Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, który odwiedził miasto w 1990 roku.

Park Regana

3. Park Jelitkowski

Znajduje się w obszarze ujścia Potoku Oliwskiego do Bałtyku, w bezpośrednim sąsiedztwie strzeżonej plaży jelitkowskiej. Założony został w 1875 roku jako park kuracyjny. Obecnie liczy 7,4 ha powierzchni i jest parkiem miejskim z częścią leśną. Znajduje się tu wiele gatunków drzew, w tym przedwojenny szpaler lipowy, brzozy, olchy i różne odmiany klonów. W sąsiedztwie głównego wejścia do parku, przy ścieżce rowerowej rośnie piękny okaz starego platana. Ten gatunek drzew jest obecnie rzadkością w Gdańsku. Obecnie park pełni przede wszystkim funkcje miejsca spotkań oraz spacerową, rekreacyjną i rowerową.

Park Jelitkowski

4. Park Oruński

To jeden z najstarszych parków w Gdańsku, drugi co do wielkości po Parku Oliwskim. Obejmuje obszar 19 hektarów. Położony jest w malowniczej Dolinie Potoku Oruńskiego, w południowej części miasta. Swoją historią sięga końca XVI wieku, kiedy na jego terenach rezydowali gdańscy rajcy, kupcy, burmistrzowie i inni możni. Wtedy też, zbudowano tu dworek myśliwski. Obecnie Park Oruński zachwyca stawami z kaskadą, strumieniem, możemy podziwiać tam wodospady a także piękne aleje wypełnione ciekawymi odmianami drzew. Rosną w nim okazy rzadkich gatunków roślin np. przylaszczka pospolita, dzwonek szerokolistny czy pajęcznica gałęzista. W granicach parku znajduje się zabytkowy dwór. Znajdziemy tu także duży plac zabaw, dlatego jest to nie tylko miejsce spacerów, ale także dla całej rodziny.

Park Oruński

5. Park Kuźniczki

To doskonałe miejsce na kameralne spotkania i spokojne spacery. Znajduje się przy stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz, na osiedlu Kuźniczki, nad strugą Strzyża. Ma wielkość niecałego 1ha. Początki Parku Kuźniczki sięgają XVI wieku, kiedy to powstała cała osada dworska wraz z parkiem, ogrodem oraz obiektami gospodarczymi. Później został zaniedbany, dopiero kilka lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację, podczas której odnowiono m.in. ławki, szczęśliwie zachowaną altankę, bramę z widniejącym napisem (wcześniej istniał napis w niemieckiej wersji językowej), żwirowe chodniki. Obecnie znajduje się na planie prostokąta. Jest to niewielki, zabytkowy park, który zaskakuje przyjemnym klimatem. Z pewnością warto odwiedzić go podczas wizyty w Gdańsku.

Park Kuźniczki

Wybierając się do Gdańska skorzystaj z naszej oferty wynajmu krótkoterminowego apartamentów: Apartamenty nad morzem Gdańsk

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: