3 Najstarsze budynki w Trójmieście
2022-10-18 / Facebook

Początki Gdańska sięgają 980 roku, zaś prawa miejskie uzyskał on w 1263 roku. Gdynia jest jednym z najmłodszych miast w Polsce. Zaś Sopot długo uznawany był jedynie za kurort – kąpielisko. Zerknijmy zatem, jakie budynki są uznawane za najstarsze w Trójmieście*.

Gdańsk

Gdańsk Bazylika

Najstarszy budynek w Gdańsku to Archikatedra Oliwska (dokładnie: Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i św. Bernarda). Pierwszy kościół powstał na przełomie XII i XIII wieku. Zbudował go zakon cystersów. Przy sporym wsparciu książąt pomorskich, mnisi stopniowo przekształcali całe oliwskie pustkowia w prężny ośrodek gospodarczo-kulturalny. Poprzez wielki, archikatedra była wielokrotnie plądrowana i dewastowana. Cystersi prowadzili oliwski klasztor do 1831 roku. Od 1975 roku świątynia dostała tytuł bazyliki mniejszej, od 1992 roku, funkcjonuje jako archikatedra.

Ma długość 107 m. Oznacza to, że jest najdłuższym kościołem w Polsce. Słynie głównie ze swych organów oraz różnorodności stylów. Wyposażenie kościoła to sakralne dzieła sztuki renesansowej, barokowej, rokokowej i klasycystycznej o wysokim poziomie artystycznym. We wnętrzu archikatedry są 23 ołtarze. Obecny ołtarz główny jest najpiękniejszym dziełem barokowym na Pomorzu. Wnętrze kościoła zdobią malowidła siedemnastowiecznych artystów: Hermana Hahna, Adolfa Boya, Andrzeja Stecha, Andreasa Schlütera.

O Archikatedrze Oliwskiej można pisać całe historie, dlatego podczas wizyty w Gdańsku warto się tam wybrać i samemu zobaczyć tą architektoniczną perłę wpisaną w 2017 roku na listę Pomników historii.

Sopot

Sopot Dwór Hiszpański

Najstarszym budynkiem w Sopocie jest Dwór Hiszpański. Mieści się przy ulicy Niepodległości 781. To siedemnastowieczna rezydencja podmiejska, należąca niegdyś do zamożnych gdańskich patrycjuszy. Pierwszym znanym właścicielem posiadłości był Jakub Cleefeldt, syn burmistrza Gdańska. Dwór jednak często zmieniał mocodawców. Mieszkali tu : Uphagenowie, Giesebrechtowie, Schumannowie i Przebendowscy.

Pierwszy budynek był prawdopodobnie drewniany. Przypuszcza się, że murowany wzniesiono w latach 80. XVII w. Pod koniec lat 70. XX w. był w tak złym stanie, że przeznaczono go do rozbiórki. Jednak dzięki inicjatywie profesora Jerzego Stankiewicza, budynek odrestaurowano. Gruntowny remont przeszedł dopiero w 2006 r. Obecnie nie jest obiektem przeznaczonym do zwiedzania. Do dziś nie wiadomo także skąd wzięła się nazwa dworu. Prawdopodobnie wynika ona z podpisanego w 1660 roku pokoju oliwskiego, przy którym obecny był przedstawiciel Królestwa Hiszpanii. Nocował on prawdopodobnie właśnie w tym budynku.

Gdynia

Gdynia kościół św. Michała Archanioła

Najdłużej istniejącym budynkiem w Gdyni jest kościół św. Michała Archanioła. Mieści się przy ul. płk Dąbka, w dzielnicy Oksywie. Ma znaczenie symboliczne i historyczne dla miasta. To typ kościoła, który reprezentuje grupę pomorskich wiejskich kościołów parafialnych powszechnych na tym terenie w XIII i XIV w. Pierwszy powstał w 1124 roku, a jego fundatorem był książę Pomorza Gdańskiego, Świętopełek II. Budynek prawdopodobnie był wówczas drewniany. Z czasem na jego miejscu wzniesiono murowany. Kościół został wielokrotnie splądrowany. Najpierw podczas Potopu Szwedzkiego (1655-1660), następnie, podczas II wojny światowej. Został odbudowany w 1945 roku. Fundamenty kościoła są kamienne, ściany są kamienno-ceglane. Widoczne są na nich motywy ukazujące kolejne fazy budowy bądź przekształceń świątyni. Do czasów współczesnych zachowała się jedna z jej ścian, umiejscowiona w części zachodniej kościoła.

Przyjeżdżając do Trójmiasta, skorzystaj z naszych usług:


*Czytając powyższy opis, warto mieć na uwadze, że żaden z tych budynków nie przetrwał do dzisiejszych czasów w pierwotnej formie. Są one odbudowane, zrekonstruowane i trochę odbiegają wyglądem od tych oddanych do użytku przed wiekami.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: