Najsłynniejsze rzeźby i pomniki w Sopocie
2022-06-29 / Facebook

Wybierasz się do Sopotu? Ten nadmorski kurort wyróżnia się bliskością plaży, urokliwymi restauracjami i kafejkami. Jednak jest jeszcze jedna rzecz, o której wiedzą nieliczni. Rzeźby i pomniki, które warto zobaczyć w tym mieście.

Pomnik Misia Wojtka.

To rzeźba sympatycznego misia zerkająca na sopockich spacerowiczów. Stoi w mieście od 2019 roku. Miś Wojtek został zaadoptowany przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej stał się wiernym kompanem na placu broni. Nauczył się pić piwo, palić papierosy oraz chętnie siłował się z żołnierzami. Niedźwiedź stał się etatowym szeregowcem z własną książeczką wojskową, żołdem i numerem ewidencyjnym oraz z podwójną racją żywnościową. Jego historia jest znana na całym świecie. Doczekał się już kilku pomników, w tym, w Edynburgu, we włoskim Cassino czy też w Szymbarku niedaleko Gdańska.

Sopockiego misia Wojtka można podziwiać na skarpie należącej do kościoła św. Jerzego, tuż przy głównym deptaku Monte Cassino. Pomnik powstał według pomysłu Pawła Sasina, absolwenta gdańskiej ASP.

Miś Wojtek

Rzeźba rybaka.

Od wielu lat przyciąga spojrzenia turystów. Wystarczy zerknąć w uliczkę na przeciwko Krzywego Domku w Sopocie (ul. Gen. Józefa Bema). Rybak balansuje na linie pomiędzy dwoma kamienicami. W jednej ręce trzyma rybę, a w drugiej siatkę do łowienia. Szybko wpisał się w krajobraz miasta i stał się jedną z jego wizytówek. Autorem rzeźby jest Jerzy Kędziora, częstochowski artysta, absolwent PWSSP.

Rybak

Rzeźba ECHO.

To dzieło budzące wiele emocji i dzielące mieszkańców nadmorskiego miasta. Zdaniem niektórych źle się kojarzy. Ma prawie 4 m wysokości, wykonana jest z brązu. Ma być wyrazem sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Można ją zobaczyć na rondzie łączącym ulice Bitwy pod Płowcami i Hestii. To dzieło znanego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego.

ECHO

Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.

Powstał pomordowanym mieszkańcom kurortu. Na ścianach pomnika umieszczono 74 nazwiska Sopocian, którzy podczas drugiej wojny światowej zostali zamordowani przez hitlerowców. Odsłonięto go w 1985 roku. Stoi przy ulicy Kościuszki. Zaprojektował go Adam Smolana, znany sopocki rzeźbiarz.

Martyrologia

Pomnik Jana Jerzego Haffnera.

Jest to podobizna założyciela sopockiego uzdrowiska usytuowany w Parku Północnym pomiędzy klubem SFINKS, a Grand Hotelem. Powstała w 2004 roku. Haffner na zlecenie władz pruskich, współtworzył kąpielisko morskie w Sopocie i organizował miejscowość jako kurort. Uważany jest za jednego z ojców założycieli miasta. Pomnik znajduje się przy ul Powstańców Warszawy.

Jerzy Haffner

Wybierając się do Sopotu skorzystaj z naszej oferty wynajmu krótkoterminowego apartamentów:
Apartamenty nad morzem Sopot

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: