Punkty widokowe w Gdańsku
2022-06-30 / Facebook

Zobacz Gdańsk z innej perspektywy. Podpowiadamy, na jakie punkty widokowe warto się wybrać podczas urlopu w tym mieście.

Gdańsk położony jest między zalesionymi wzgórzami, a Zatoką Gdańską. Posiada wiele punktów, z których widać panoramę miasta bądź brzeg morza czy nawet Półwysep Helski. Z góry zobaczyć można poszczególne dzielnice i rozmieszczenie całego miasta. Na większość z nich wejście jest bezpłatne.

Zacznijmy od 8 punktów, specjalnej atrakcji turystycznej, zwanej Koroną Starego Miasta. Są to:

Odwiedzając te miejsca możesz zbierać pieczątki do specjalnej książeczki. Gdy zdobędziesz je wszystkie, zasłużysz na odznakę "Zdobywcy Korony Starego Gdańska".

Chcąc podziwiać miasto z lotu ptaka, warto wybrać się na taras panoramiczny. Mieści się on na 32 piętrze biurowca Olivia Star. To najwyższy i najnowocześniejszy punkt widokowy w Gdańsku zapewniający widok zapierający dech w piersiach na cztery strony świata. Zobaczysz z niej Gdańsk, Sopot, Gdynię Orłowo, oraz Zatokę Gdańską i Mierzeję Helską.

Oryginalnym punktem widokowym jest Koło widokowe AMBER SKY. Znajdziesz je w centrum Gdańska, na Wyspie Ołowianka, niedaleko Filharmonii Bałtyckiej i zwodzonej kładki. Jest to mobilne koło widokowe o wysokości ponad 50 metrów. Posiada ponad 30 klimatyzowanych kabin, w tym 2 dostępne dla osób niepełnosprawnych. Podróż trwa 15 minut, a przy pięknej pogodzie, z góry widać nawet Hel. Przy okazji, możesz skorzystać z nie lada gratki w postaci kabiny VIP posiadającą szklaną podłogę, skórzane fotele i mini lodówkę, gdzie możesz zamówić szampana.

Kolejnym wzniesieniem, na które warto się wybrać jest Pachołek. To nazwa wzgórza (101 m npm.) w Gdańsku Oliwie, na którym stoi współczesna 15-metrowa wieża widokowa. Miejsce to zwie się także Czarcie Wzgórze. Brzmi ciekawie? Podejrzewa się, że miejsce to było kiedyś punktem pogańskiego kultu. Na zboczu góry znajduje się ogromny głaz, zwany Diabelskim Kamieniem, który upuścił tu sam diabeł, by zniszczyć nim pobliski klasztor.

Żuraw, czyli dźwig stoczniowy typu M3 to najnowszy punkt widokowy na mapie Trójmiasta. Zlokalizowany jest na terenach postoczniowych, a dokładnie na Stoczni Cesarskiej w pobliżu mostu pontonowego. Posiada platformę widokową na wysokości ok. 30 metrów. Prowadzi na nią ponad 130 schodków. Warto, bo widok robi ogromne wrażenie. Zobaczysz między innymi Martwą Wisłę z jednostkami pływającymi, na pracujące stocznie, wieżowce w dzielnicach Wrzeszcz i Oliwa, a także morenowe wzgórza. Z drugiej strony rozciąga się Stare Miasto, gdzie w oddali dostrzeżesz Ratusz, koło widokowe, Muzeum II Wojny Światowej i wiele innych budynków. Jeśli chcesz poczuć industrialny klimat miasta, wybierz się właśnie tam.

To oczywiście nie wszystkie punkty widokowe w Gdańsku. Polecamy także 18 tras widokowych projektu „Spojrzenie Na Gdańsk”. Realizowany od 2016 roku w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni cieszy się dużym powodzeniem. Ideą projektu jest przywrócenie historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazanie nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej. Zatem – udanej wędrówki i niezapomnianych widoków!

Punkty Widokowe

Wybierając się do Gdańska skorzystaj z naszej oferty wynajmu krótkoterminowego apartamentów: Apartamenty nad morzem Gdańsk

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: