Turystyka militarna – co warto odwiedzić nad morzem?
Turystyka militarna to jeden z nowszych i coraz bardziej powszechnych rodzajów spędzania wolnego czasu. W jej ramach można zobaczyć wiele ciekawych miejsc i naocznie poznać kawał historii. Obiekty warowne, linie obronne, schrony, bunkry oraz pola bitew czy inne punkty związane z szeroko rozumianą tematyką wojskową, to niektóre z obiektów zaliczanych do tej dziedziny aktywności. Co zatem warto odwiedzić nad morzem?
Kępa Redłowska i Babie Doły w GdyniKępa Redłowska to rozległy nadmorski park na dawnym terenie wojskowym usiany okopami, bunkrami i starymi działami. Stanowiska baterii redłowskiej to dziś najlepiej zachowana w Polsce powojenna bateria nadbrzeżna i najatrakcyjniejszy zabytek militarny Gdyni. Tabliczki informacyjne z opisami i rysunki poinformują dokładnie wszystkich zainteresowanych. Do stanowisk artyleryjskich można dojść od strony Polanki Redłowskiej, idąc wyznaczonym szlakiem.
Jedną z perełek nadmorskich fortyfikacji jest natomiast torpedownia w Babich Dołach (w Gdyni). Została zbudowana na zatopionych kesonach około 300 metrów od brzegu. Torpedownia rozpoczęła działalność w 1942 roku i funkcjonowała najprawdopodobniej do kwietnia 1945 roku. Te malownicze ruiny z II wojny światowej warte są odwiedzenia o każdej porze roku. Można tam także nurkować (zobacz: Najlepsze miejsce do nurkowania w Bałtyku) zwiedzając pozostałości torpedowni „od środka”, a nie tylko od linii brzegowej.
Twierdza Wisłoujście w GdańskuTo zabytkowa twierdza nad Martwą Wisłą. Początki sięgają XIV wieku, choć przyjmuje się, że pochodzi ona z XV wieku. Pełniła funkcją obronną – obrona dostępu do portu gdańskiego, a także działała jako latarnia morska i punkt kontrolny nad wpływającymi do Gdańska statkami. To niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Obecnie jest oddziałem Muzeum Gdańska. Można ją zwiedzać w okresie od maja do września.
Fortyfikacje na HeluNa półwyspie mamy czerwony szlak „Po fortyfikacjach Cypla Helskiego”. To rarytas dla miłośników historii. Mamy tam: kopuły strzeleckie, schrony załogi i agregatu, centralę artyleryjską, zapasowy punkt kierowania ogniem, wieżę kierowania ognie oraz główny punkt kierowania ogniem, stanowisko dowodzenia, stanowiska ogniowe, artyleryjską radiostację radiolokacyjną. Wszystko doskonale oznaczone tabliczkami.
Schrony i bunkry na terenie TrójmiastaGodne uwagi są: schron obok Urzędu Morskiego przy ul. Chrzanowskiego w Gdyni oraz przy ul. Polskiej. Pierwszy wybudowany został w 1935 roku, drugi pochodzi z 1944 roku. Kolejny, to schron przeciwlotniczy w Leszczynkach przy ul. Morskiej. Z kolei w Gdańsku warto zwrócić uwagę na ten przy ul. Klinicznej czy też dobrze zachowany schron przeciwatomowym przy ul. Marynarki Polskiej 169, niestety niedostępny dla zwiedzających. Ciekawi zabawy mogą odwiedzić klubogalerię Bunkier, gdzie naziemna budowla została przerobiona na miejsce imprez koncertowo-kulturalnych. Zaś typowo poniemiecki schron znajduje się w pobliżu gmachu dworca Gdańsk Główny, pod peronem trzecim SKM.
Wybierając się do Trójmiasta skorzystaj z naszej oferty: