Wynajem krótkoterminowy i podatki
2022-01-04 / Facebook

W ostatnich latach, głównie dzięki sukcesowi, jaki odniosły portale takie, jak na przykład AirBnB, czy Booking, mocno rozwinął się dosyć specyficzny rodzaj najmu. Mówimy oczywiście o najmie krótkoterminowym, który bije rekordy popularności zwłaszcza w miejscowościach licznie odwiedzanych przez turystów.

Przychody uzyskane w sezonie często przewyższają roczny przychód uzyskany z tradycyjnego całorocznego najmu. Jeśli zdecydujemy się wynająć nasze mieszkanie turystom, a do tego poszukać najemcy, z którym podpiszemy umowę poza sezonem, możemy nawet podwoić nasze zyski.

CZY PROWADZENIE WYNAJMU KRÓTKOTERMINOWEGO WYMAGA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?

Wszystko jak zwykle zależy od interpretacji Urzędu Skarbowego. O ile najem długoterminowy i sporadyczne, niemające cech regularności, wynajęcie mieszkania nie stanowi, w myśl przepisów, podstawy do konieczności zarejestrowania działalności, o tyle regularny i powtarzany cyklicznie najem krótkoterminowy już tak.

Według definicji (art.2 Ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej) działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (przy czym sezonowość nie wyklucza ciągłości) jest traktowany przez fiskusa jak działalność gospodarcza i jej prowadzenie niesie ze sobą wszystkie związane z tym konsekwencje.

Potwierdzają to liczne interpretacje podatkowe i orzecznictwo sądów administracyjnych, które jednoznacznie stwierdzają, że przychody uzyskane z najmu krótkoterminowego, nie mogą być traktowane tak samo, jak te uzyskane z najmu prywatnego.

Taka sytuacja ma duże znaczenie, jeśli chodzi o podatki, które odprowadzamy z tytułu osiągnięcia takich przychodów.

JAKI PODATEK ZAPŁACĘ OD WYNAJMU KRÓTKOTERMINOWEGO?

Jeśli nasze przychody są uzyskane z tytułu najmu prywatnego (najem całoroczny), to zapłacimy od nich zryczałtowaną stawkę podatku w wysokości.

W przypadku najmu krótkoterminowego powinniśmy wybrać jedną z dostępnych form opodatkowania:

Chcielibyśmy podkreślić, że decydująca jest interpretacja danego Urzędu Skarbowego, dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwość, powinniśmy wystąpić o opinię dla właściwego nam organu podatkowego.

PODATEK VAT I PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Tutaj również występują istotne różnice. Najem krótkoterminowy jest objęty 8% stawką VAT i nie mamy możliwości skorzystania w tym przypadku ze zwolnienia stosowanego w najmie długoterminowym (czyli art. 43 ust. 1 pkt. 36 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości mieszkalnych). Natomiast możemy skorzystać z podmiotowego zwolnienia, jeśli nasz obrót nie przekroczy 200 tys. złotych rocznie.

Dodatkowo trzeba pamiętać o zmianie sposobu naliczania podatku od nieruchomości, który w przypadku lokali związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest naliczany według innej, wyższej stawki.

A MOŻE PRZEZ POŚREDNIKA?

Jak w takim razie korzystać z zalet najmu krótkoterminowego bez znacznego wzrostu kosztów? Warto rozważyć oferty zarządzania naszym mieszkaniem przez profesjonalnego pośrednika.

Oczywiście, jak napisaliśmy wcześniej, każdą sprawę warto rozpatrzeć indywidualnie i wystąpić o stosowną opinię do naszego Urzędu Skarbowego, ale wydane do tej pory orzeczenia sądów administracyjnych (szczególnie wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2018 roku (sygn. akt III SA/WA 2343/17) potwierdzają, że powierzenie wynajmu mieszkania profesjonalnemu pośrednikowi zwalnia właściciela z konieczności prowadzenia działalności gospodarczej. Podobne stanowisko prezentuje WSA w Warszawie w wyroku z dnia 24 października 2017 roku (sygn. akt III SA/Wa 3048/16).

BillBerry Apartments zajmuje się profesjonalną obsługą najmu mieszkań i apartamentów zarówno w zakresie długo, jak i krótkoterminowym. Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na Państwa pytania i doradzimy najlepsze rozwiązania.

Więcej informacji znajdziecie państwo w linkach poniżej:

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: