fbpx

Od 17.06 w Trójmieście trwają uroczystości związane ze Świętem Morza. Tradycyjnie celebracja ta przypada na koniec czerwca, a jej początki sięgają jeszcze czasu przedwojennego. Jak co roku kulminacyjnym punktem obchodów będzie parada żaglowców. Z oczywistych przyczyn ilość imprez towarzyszących będzie ograniczona, ale organizatorzy zapowiadają, że pokaz morskich piękności zrekompensuje przybyłym brak części rozrywek.

W tym roku Święto Morza zbiega się w czasie z 100 jubileuszem polskiego szkolnictwa morskiego. Między innymi dlatego Żeglarska Parada Świętojańska rozpocznie się wcześniej niż zazwyczaj. Dotychczas okręty wyruszały po zmroku, jednak w tym roku startujemy już o godzinie 16:00 (sobota 20.06) na wysokości molo w Brzeźnie.

Na pewno będzie co podziwiać, swój udział potwierdziły takie jednostki jak „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski” i „Zawisza Czarny”. Poza tymi największymi żaglowcami zobaczymy kilkadziesiąt innych jednostek, a do listy dopisują się kolejne.

Jak co roku do parady dołączy również grupa jednostek niezarejestrowanych, które zazwyczaj dodają dużo kolorytu majestatycznemu orszakowi, tworząc tak zwaną „flotę lewej burty”

Dla widzów obserwujących paradę z lądu dobrym punktem do obserwacji ruszającej w trasę flotylli będzie molo w Brzeźnie. Dalszy przebieg Parady będzie można zobaczyć z mola Sopocie albo w Gdyni Orłowie. Jeśli ktoś zechce zobaczyć finał wydarzenia, powinien obserwować go z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni po godz. 19.

Sama trasa parady będzie różnić się od poprzednich. Podjęto decyzję o jej wydłużeniu. Uroczyste zakończenie odbędzie się około godziny 19:30 u wejścia do gdyńskiej mariny. Wspaniałe okręty będą widoczne niemal z każdego punkty wybrzeża Trójmiasta, tak więc gorąco zachęcamy wszystkich do podziwiania, tym bardziej że tegoroczny kalendarz imprez jest mocno okrojony. Poza samym pokazem okrętów zaplanowano również kilka atrakcji towarzyszących. W Gdyni między innymi będzie to turniej siatkówki plażowej, przejazd ulicami miasta klasyków samochodowych (organizowany przez Automobilklub Morski) i wiele innych mniejszych wydarzeń.  

Zobacz trasę parady

IV Żeglarska Parada Świętojańska organizowana jest przez Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i JMKW Kotwica w Gdyni w ramach Święta Morza. Partnerem głównym jest Port Gdynia. Partnerami są także Miasto Gdynia i Marina Yacht Park. Patronat honorowy nad Paradą objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.