Jak rozliczyć wynajem krótkoterminowy z urzędem skarbowym?
2024-01-16 / Facebook

W ostatnich latach wynajem krótkoterminowy stał się popularnym źródłem dochodu dla wielu osób, korzystających z platform takich jak Airbnb czy Booking.com. Jednak wraz z rosnącą popularnością tego rodzaju wynajmu pojawiają się kwestie związane z rozliczeniem podatkowym. W poniższym artykule przedstawimy praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak rozliczyć wynajem krótkoterminowy.

Dochód z najmu krótkoterminowego jest opodatkowany

Niezależnie od formy wynajmu, od generowanego dochodu należy zapłacić podatek. Stawka podatku zależy od kilku czynników, a najważniejsze to: forma własności lokalu oraz oczekiwania właściciela wobec możliwości odliczenia kosztów.

Wynajem w ramach działalności gospodarczej, czy jako własność prywatna?

Kluczową kwestią przy rozliczeniu podatku od dochodu z najmu krótkoterminowego jest klasyfikacja nieruchomości w majątku właściciela.

Jeśli apartament na wynajem jest własnością prywatną - jedyną możliwą formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To ograniczenie obowiązuje od 1.01.2023 r.

Jeśli apartament jest wynajmowany w ramach działalności gospodarczej - właściciel/przedsiębiorca będzie rozliczał dochód z wynajmu zgodnie ze stawką podatkową dla swojej działalności gospodarczej.

Gdańsk Wynajem krótkoterminowy Nieruchomości

Jaki podatek muszę zapłacić od dochodu z wynajmu krótkoterminowego?

W przypadku wynajmu prywatnego jedyną obowiązującą stawką jest stawka ryczałtu 8,5% do 100.000 zł dochodu w skali roku. Po przekroczeniu limitu 100.000 zł wynajmujący zapłaci 12,5% podatku od nadwyżki ponad limit.

Małżonkowie mają szansę zwiększyć limit do 200.000 zł, jeśli oświadczą, że rozliczają dochody z wynajmu wspólnie.

Dla właścicieli, których apartament stanowi aktywo w działalności gospodarczej, dostępne będą 3 opcje opodatkowania: podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jak rozliczać wynajem z urzędem skarbowym?

Podatek od wynajmu prywatnego można regulować miesięcznie lub kwartalnie do 20 dnia miesiąca (lub 20 dnia miesiąca po kwartale). Właściwym symbolem jest PIT-28. Termin rozliczenia rocznego to koniec kwietnia kolejnego roku. Wystarczy złożyć PIT-28 w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Czy mogę odliczyć koszty związane z wyposażeniem apartamentu?

Ponieważ jedyną formą opodatkowania dochodów z wynajmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wyklucza to możliwość odliczenia jakichkolwiek kosztów ponoszonych przez właściciela.

Takie koszty jak remont, wyposażenie, opłata za Internet, telewizję itd. niestety nie mogą być uwzględnione w rozliczeniu z urzędem skarbowym. Inaczej wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy wynajmują apartament w ramach działalności gospodarczej. Jeśli ich formą opodatkowania jest skala podatkowa lub podatek liniowy, wówczas mogą odliczyć koszty ponoszone na utrzymanie, remonty i wyposażenie apartamentu.

Dla właścicieli prywatnych dostępna jest tylko jedna opcja opodatkowania – ryczałt 8,5% bez możliwości odliczenia kosztów. Przedsiębiorcy natomiast będą rozliczać swój dochód z wynajmu krótkoterminowego zgodnie z formą opodatkowania swojej działalności gospodarczej.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to skorzystaj z naszej oferty zarządzania wynajmem krótkoterminowym twojego apartamentu.

BillBerry Apartments - Lider Wynajmu Apartamentów w Trójmieście