Jak przygotować apartament do wynajmu krótkoterminowego?
2021-12-14 / Facebook

W Internecie znajdziecie mnóstwo poradników dotyczących tego, jak przygotować mieszkanie do wynajęcia. My specjalizujemy się w zarządzaniu najmem krótkoterminowym i chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym doświadczeniem wyniesionym ze zrealizowanych projektów w ramach tej wymagającej części rynku nieruchomości. Naszą wiedzę opieramy na własnych doświadczeniach, zarówno tych dobrych, jak i tych, które kosztowały nas dużo nerwów i nie zawsze prowadziły nas tam, gdzie zakładaliśmy. Krótko mówić wiemy co robić (co ważniejsze czego nie robić), żeby projekt zakończył się sukcesem!

ZŁUDNE OSZCZĘDNOŚCI – UKRYTY KOSZMAR INWESTORA!

Tak naprawdę to nie ważne, czy Twoja inwestycja będzie przygotowywana w systemie „pod klucz”, czy apartament pochodzi z rynku wtórnego. Remont jest jednym z najważniejszych etapów przygotowań i właśnie przy okazji tych prac najczęściej dochodzi do kosztownych pomyłek.

Na pewno nie warto bezmyślnie kierować się zasadą – taniej jest lepiej. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku – koszty inwestycji też mają duże znaczenie, ale warto wiedzieć, na czym można zaoszczędzić, a gdzie trzeba dobrze zważyć współczynnik pomiędzy ceną a jakością.

ŚCIANY I PODŁOGI TO FUNDAMENT MIESZKANIA

Szczególnie ważne jest to, czego nie widać gołym okiem – wszystkie instalacje elektryczne, wodne, gazowe, czy grzewcze, które schowane są pod podłogą lub w ścianach muszą być wykonane solidnie i z użyciem jak najlepszych materiałów.

Jasne, w trakcie prac początkowych każda złotówka ma znaczenie, ale pamiętajmy, że awaria któregokolwiek z tych elementów może w przyszłości wiązać się ze znacznymi kosztami, a co gorsza konieczność jej usunięcia powoduje, że apartament na dłuższy czas „wypada z obiegu”, co skutkuje brakiem dochodu.

Kolejnym punktem, przy którym warto wydać nieco więcej pieniędzy, jest malowanie ścian. Używajmy farb dobrej jakości, które w praktyce działają, tak jak producent opisał na opakowaniu. Pamiętajmy, że przez nasz apartament przewiną się tabuny gości – musimy mieć pewność, że w przypadku zanieczyszczeń (a takie się zdarzą na pewno) będziemy mogli ściany FAKTYCZNIE umyć, bez konieczności ponownego ich malowania – na to zwyczajnie nie będzie czasu.

Równie istotna jest podłoga – z tych samych względów. Co kilka dni do naszego apartamentu będą wjeżdżać nowe walizki, stare wyjadą. Nasi goście przyniosą ze sobą piasek, kurz, będą rozlewać, zalewać, szurać, przesuwać – stosować wszystkie możliwe tortury, na które podłoga musi być w stu procentach gotowa.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o drzwiach wejściowych – nie tylko ze względu na element bezpieczeństwa, który jest niezwykle istotny dla odwiedzających nas osób. Pomyślmy również o sąsiadach i upewnijmy się, że wrota naszego zamku są odpowiednio wyciszone.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH!

Teraz kilka słów o wykończeniu mieszkania. Stawiamy raczej na jasne, czyste i przestronne wnętrza. Statystyczny gość, przeglądając oferty mieszkań, na obejrzenie fotografii poświęca zaledwie KILKANAŚCIE sekund. Dlatego mieszkanie musi dobrze wyglądać na zdjęciach.

Nasze doświadczenie pokazuje, że ludzie rezerwujący apartamenty bardzo rzadko zwracają uwagę na rozbudowane opisy ofert – interesuje ich cena i zdjęcia – kupujemy oczami.

To trudny do rozwiązania paradoks – wykończenie trzeba zaplanować tak, żeby było jak najbardziej uniwersalne i trafiło w gusta jak największej liczby osób, z drugiej strony trzeba w jakiś sposób wyróżnić się na tle tysięcy innych ofert.

W tym celu tworzymy pomysłowe miejsca, małe przestrzenie, które nadadzą apartamentowi indywidualnego charakteru – może to być kącik w salonie, stolik kawowy, balkon – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Takie „małe wyspy” będą dobrze wyglądać na zdjęciach i jednocześnie nie zawężą nam grupy osób, do których chcemy trafić.

W każdym apartamencie jest również kilka pomieszczeń, którym trzeba poświęcić nieco więcej uwagi.

ŁAZIENKA

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że obok kuchni to serce każdego mieszkania. Przy wynajmie krótkoterminowym łazienkę powinniśmy zaprojektować, tak by wyglądała czysto i sterylnie. Nie przesadzajmy z liczbą półek, szafek i schowków. Wystarczy miejsce, gdzie będzie można położyć podstawowe przybory i powiesić ręczniki. Elementem, przy którym nie warto przesadnie oszczędzać, jest armatura – będzie używana często i raczej polecamy korzystać dobrych jakościowo produktów.

KUCHNIA

Funkcjonalność i wygoda to słowa klucze. Podobnie jak w przypadku łazienki nie planujmy kuchni „jak dla siebie” – większość szafek nigdy nie będzie wykorzystana, a drewniany blat raczej na pewno zostanie przypalony patelnią. Ważne, żeby sprzęty znajdujące się tym pomieszczeniu nie pochodziły z dolnej półki – nic tak nie denerwuje, jak niedziałający czajnik, lub zepsuta zmywarka. Pamiętajmy również o tym, żeby do wykończenia kuchni użyć materiałów, które łatwo się czyści – nie zna życia, ten, kto nie próbował doczyścić zaschniętego sosu pomidorowego  ???? .  Stawiamy raczej na estetykę – naprawdę nie musimy mieć kompletnego wyposażenia – ważniejsze jest, żeby to, co jest „wyglądało” i działało. Goście i tak raczej rzadko gotują, natomiast bardzo ucieszą ich dodatki takie jak mikrofalówka, czy ekspres do kawy.

GNIAZDKA ELEKTRYCZNE I WŁĄCZNIKI

Mówicie, że przesadzamy? Powiedzmy, że średnio raz w tygodniu jeździmy ze specjalną wizytą, żeby przykręcić wyrwane gniazdko, bo „tu jakieś kabelki wystają”. To może mało istotny (chociaż mający duże znaczenie dla bezpieczeństwa), ale niezwykle drażliwy detal. Możecie być pewni, że te elementy będą poddawane nieustannym „ testom” ze strony Waszych gości.

CO WSTAWIĆ I JAK TO USTAWIĆ?

I to jest właśnie etap, gdzie możemy poszukać oszczędności. Trzeba pamiętać, że Wasi goście spędzą w tym apartamencie zaledwie kilka dni. W związku z tym nie potrzebują wypasionych szafek, półek, foteli z masażem i tysięcy poduszek. To również istotna kwestia w kontekście fotogeniczności mieszkania, o której wspominaliśmy wcześniej.

Nie ma przeciwwskazań, żeby użyć tańszych mebli, ale musicie zwrócić szczególną uwagę na ich solidność – jeśli coś wygląda, jakby miało się rozpaść pod Waszym ciężarem, na pewno rozpadnie się pod gościem. Kupując meble, warto zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy zestawów można później dokupić na sztuki (krzesła). Jedną z podstawowych zasad jest również wzmocnienie łóżka… Jeśli tego nie zrobicie, szybko będzie konieczna jego wymiana.

Wybierając i rozstawiając meble, pamiętajcie również o ich codziennej obsłudze – kierujmy się zasadą: niech odkurzacz dotrze wszędzie tam, gdzie wzrok.

Warto również pamiętać, żeby w apartamencie zapewnić minimum cztery miejsca do spania – jeśli zależy nam na rentowności naszej inwestycji.

ZŁOTE MYŚLI NA KONIEC

Nie przesadzajmy z inwestycją w wynajmowany apartament – raczej bardziej skupmy się na określeniu, w których miejscach nie należy oszczędzać. Jeśli popełnimy błąd, przekonamy się o tym bardzo szybko – najczęściej w najbliższe święto, bądź długi weekend, kiedy to fachowcy stosują podwójne stawki za naprawę.

Pamiętajmy również, że wrzucenie w wyposażenia mieszkania „milionów monet” niekoniecznie będzie skutkować przyciągnięciem bogatszych gości (oni zazwyczaj preferują pięciogwiazdkowe hotele), a korektę ceny wynajmu bardzo szybko wymusi na nas konkurencja.


Grupa BillBerry zajmuje się kompleksową obsługą wynajmu krótkoterminowego apartamentów w Trójmieście – nasi specjaliści chętnie pomogą Ci na każdym etapie, począwszy od zakupu nieruchomości, przez jej wykończenie, aż po zarządzanie wynajmem.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: