Przystanie rybackie w Trójmieście
2022-11-02 / Facebook

Idąc brzegiem Zatoki Gdańskiej, można natknąć się na przystanie rybackie. To nie lada atrakcja, choć, niestety, jest ich już coraz mniej. W Trójmieście proponujemy wybrać się w trzy, niezwykle urokliwe, typowo morskie miejsca.

Pierwsze z nich, to przystań rybacka w Sopocie. Jest to niekwestionowana atrakcja – znajduje się w tym samym miejscu od XIII wieku. Mieści się w południowej części plaży, przy ujściu Potoku Karlikowskiego, obok Baru „Przystań”. Można tu kupić świeże ryby i obejrzeć typowe łodzie do połowu. Do dziś przetrwała garstka rybaków, która codziennie wypływa na wody Bałtyku. Na terenie przystani znajduje się kapliczka w intencji „szczęśliwego powrotu z morza”. Sopocka przystań rybacka wpisana jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Przystań rybacka Sopot

Do niezwykle malowniczych miejsc należy druga w Trójmieście przystań rybacka mieszcząca się w Gdyni-Orłowie. Na plaży, po lewej stronie orłowskiego mola, niedaleko słynnego klifu, już z daleka można wypatrzeć niewielkie kolorowe kutry. Stoją tam zdobiąc wybrzeże i są uciechą, którą uwielbiają uwieczniać na zdjęciach nie tylko odwiedzający Gdynię turyści, ale także mieszkańcy i lokalni fotografowie. Łodzie doskonale wpisują się w orłowski krajobraz morski nadając mu barw i specyficznego, urokliwego klimatu. Rybacy codziennie wypływają w morze, a złowione przez nich świeże dorsze i flądry można kupić w godzinach 6:00-9:00. Później są do nabycia już jako ryby wędzone, w sklepiku obok przystani.

Przystań rybacka Orłowo

Trzecia przystań mieści się na północy Gdyni w dzielnicy Oksywie. Poczujemy się tam jak w prawdziwej wiosce rybackiej. Niewielka ilość domków, wąska uliczka i przebijająca się piękna panorama na morze bałtyckie, z której widać w oddali mierzeję helską. Na końcu ulicy Osada Rybacka trafimy do starych rybackich pomieszczeń gospodarczych oraz stromych schodów prowadzących w dół Kępy Oksywskiej. Wzdłuż schodów ciągną się tory jednej z dwóch w Polsce północnej kolei linowo-terenowej, która wykorzystywana była do transportu połowów z przystani rybackiej. Po zejściu schodami w dół znajdziemy się na pięknym (wybudowanym w 2015 roku) bulwarze Oksywskim.

Przystań rybacka Oksywie

Przystanie rybackie to niewątpliwie rarytas, którego nie można pominąć będąc nad morzem i chcąc poczuć ten jedyny w swoim rodzaju klimat.

Przyjeżdżając do Trójmiasta pamiętajcie by skorzystać z naszej oferty wynajmu apartamentów:

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: