Kiedy wynajem krótkoterminowy jest lepszy niż długoterminowy?
2023-12-18 / Facebook

Decyzja o wynajmie nieruchomości może być kluczowym momentem dla właścicieli, którzy chcą wykorzystać swój majątek do generowania dochodu. Tradycyjny długoterminowy najem był przez lata głównym rozwiązaniem, ale wynajem krótkoterminowy staje się coraz bardziej popularny i przynosi spore korzyści. W jaki sposób zatem określić, kiedy wynajem krótkoterminowy jest lepszy niż długoterminowy?

Lokalizacja apartamentu jest kluczowa dla wyboru między wynajmem krótkoterminowym i długoterminowym

Wynajem krótkoterminowy będzie atrakcyjny tylko dla apartamentów położonych w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Należą do nich miejscowości turystyczne nad morzem, w górach, nad jeziorami. Wynajem krótkoterminowy jest również doskonałą opcją dla apartamentów w dużych atrakcyjnych turystycznie miastach, a szczególnie w dzielnicach blisko centrum lub popularnych atrakcji.

Jeśli Twoja nieruchomość ma mniejszy potencjał dla turystów, lepszą opcją będzie wynajem krótkoterminowy.

Gdańsk Operator Nieruchomości

Wyższe zarobki

Wynajem krótkoterminowy często generuje wyższe zarobki niż długoterminowy. Krótsze okresy wynajmu pozwalają na dostosowanie cen do bieżącej sytuacji na rynku, a także na zwiększenie zysków w okresach wysokiego popytu, takich jak sezon turystyczny czy wydarzenia kulturalne lub sportowe w okolicy.

Elastyczność czasowa

Jednym z najważniejszych atutów wynajmu krótkoterminowego jest elastyczność czasowa. Dla właścicieli, którzy chcą mieć możliwość korzystania z nieruchomości w określonych okresach, wynajem krótkoterminowy daje tę opcję. Pozwala to na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb właściciela bez konieczności długoterminowych umów najmu.

Dostępność dla gości

Dla osób szukających krótkoterminowego zakwaterowania, oferta wynajmu krótkoterminowego może być atrakcyjniejsza ze względu na dostępność. Oferując swój obiekt na krótki okres, właściciel może przyciągać różnorodnych gości, takich jak turyści, podróżujący służbowo czy osoby odwiedzające rodzinę. Apartamenty prywatne stały się w ostatnich latach dużą konkurencją dla hoteli i często są chętniej wybierane przez turystów.

Większa kontrola nad nieruchomością

Wynajem krótkoterminowy daje właścicielowi większą kontrolę nad nieruchomością. Możliwość regularnego sprawdzania stanu lokalu, częstsza konserwacja i renowacje, a także dostęp do opinii gości pozwalają na utrzymanie wysokiego standardu i lepsze zarządzanie nieruchomością.

Kiedy wynajem długoterminowy nadal jest atrakcyjny?

Choć wynajem krótkoterminowy ma wiele zalet, są sytuacje, w których długoterminowy wynajem może być bardziej korzystny. Dla osób szukających stabilności i pewności regularnych dochodów, długoterminowy wynajem może być bardziej odpowiedni. Jeśli nie chcesz korzystać z usług firmy zarządzającej, wówczas najem długoterminowy będzie niemal „bezobsługowy”. Wynajem długoterminowy niesie jednak większe ryzyko, gdy najemca zalega z opłatami i nie chce opuścić mieszkania. Przepisy prawa stoją tu niestety mocno po stronie lokatora.

Wynajem krótkoterminowy ma wiele zalet, ale decyzja o wyborze między wynajmem krótkoterminowym a długoterminowym powinna być indywidualna i zależeć od potrzeb i celów właściciela nieruchomości. Elastyczność, potencjalnie wyższe zarobki oraz większa kontrola nad nieruchomością są głównymi argumentami za korzyściami wynikającymi z krótkoterminowego wynajmu. Jednak stabilność i wygoda długoterminowego najmu również mają swoje atuty, które mogą być istotne dla niektórych osób.

Ostatecznie, wybór między wynajmem krótkoterminowym, a długoterminowym zależy od preferencji właściciela i specyfiki danej nieruchomości oraz lokalnego rynku najmu.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: