Miejscowości słynące z bursztynu. Gdzie szukać polskiego złota?
2023-05-17 / Facebook

Spędzając wakacje nad Bałtykiem warto pomyśleć o odpowiedniej pamiątce, która będzie przypominać nam urlopowe chwile. Stoiska nadmorskie aż pękają w szwach od różnego rodzaju gadżetów. Ale co zrobić, gdy chcemy coś naprawdę oryginalnego? Odpowiedź jest jedna – bursztyn. Czy może być cos lepszego od prawdziwego kawałka bursztynu, który znaleźliśmy samemu na plaży?

Nazywany polskim złotem jest ceniony na całym świecie, a znalezienie go na bałtyckiej plaży wcale nie graniczy z cudem i nie jest takie trudne jakby się mogło wydawać. Podpowiadamy, gdzie się po niego udać oraz jaki i kiedy go szukać.

Bryłki bursztynu zostają wyrzucone na brzeg dzięki sztormowym falom. Dlatego najlepiej jest wybrać się na poszukiwania, gdy pogoda sprzyja silnym wiatrom, szczególnie wiatr północny oraz północno-wschodni. Bursztyn ma większe szanse wypłynąć na powierzchnię zaplątany w wyrzucone przez morze wodorosty, patyki i śmieci, a nie na samym piasku. Warto obserwować mewy, które zazwyczaj krążą nad skupiskiem wodorostów, w poszukiwaniu pożywienia, tym samym podpowiadając nam miejsce, które należy przeszukać. Ponadto najlepiej wybrać się na wyprawę wczesnym, i to naprawdę bardzo wczesnym, rankiem. Im mniej ludzi spacerowało jeszcze plażą, tym lepiej dla nas :)

Bursztyn

Ważną kwestią jest także sprawdzenie, czy to co znaleźliśmy jest oby na pewno prawdziwym bursztynem. Znalezisko można potrzeć miękką ściereczką, bowiem bursztyn przyciąga drobinki kurzu lub niewielkie skrawki papieru. Można też, już po powrocie z wyprawy, wymieszać wodę z solą kuchenną. Gdy wrzucimy do niej znaleziony kamień, a on wypłynie na powierzchnię lub delikatnie będzie opadał na dno, oznacza to, że jest autentyczny.

Gdzie zatem mamy największe szanse na znalezienie bałtyckiego złota? Wyspa Sobieszewska! To największa pod względem powierzchni i zarazem najbardziej wysunięta na wschód dzielnica Gdańska położona na wyspie o tej samej nazwie. Fale wyrzucają tu na brzeg najwięcej bursztynu. Można go znaleźć w postaci drobnych kamieni, jak i dość sporych okazów. Trójmiasto będzie najlepszym miejscem jako baza wypadowa na naszą wyprawę. Jeśli więc szukasz noclegu zapraszamy do skorzystania z naszej oferty apartamentów:

Będziesz miał najlepszą lokalizację noclegową przed swoją bursztynową przygodą.

Bursztyn

Poszukiwanie bursztynu to sposób na urozmaicenie naszego wakacyjnego czasu. To także świetna zabawa, którą z pewnością pokochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Można ten czas spędzić spacerując samotnie po plaży, jaki i rodzinnie. Niezależnie od wybranej opcji, możemy być pewni jednego – wzbogacimy się w nowe, wspaniałe wspomnienia.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: