Jak poruszać się po trójmieście?
2022-05-05 / Facebook

Pierwsze pytanie, jakie najczęściej zadają nasi goście to „jak dojadę do …”. Tak więc zebraliśmy się w sobie i przygotowaliśmy ten oto almanach, który naszym zdaniem pokazuje najlepsze sposoby poruszania się po naszej nadmorskiej metropolii.

Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie kilku alternatywnych sposobów, tak aby dopasować je do zróżnicowanych gustów naszych gości. Znajdziecie tu warianty dla tych, którzy lubią wygodę, cenią sobie walor ekonomiczny, ale również i dla tych, którzy najlepiej czują się, będąc aktywni fizycznie.

Zapraszamy do lektury.

Szybka Kolej Miejska – SKM

Tak to prawdopodobnie najszybszy sposób na przemierzenie całej metropolii wzdłuż. Od niedawna dzięki PKM (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej) również wszerz. Ten ulubiony (nie tylko przez samych mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu) środek transportu chętnie wykorzystują również mieszkańcy pozostałych miejscowości województwa pomorskiego, ponieważ SKM-ka zapewnia dobre połączenie również ze Słupskiem, Lęborkiem, Tczewem, czy Kościerzyną.

Jest to bez wątpienia jeden ze skuteczniejszych sposobów omijania zakorkowanych ulic Trójmiasta (zwłaszcza latem). Czas podróży pomiędzy Gdańskiem a Gdynią to około 30 minut, a dojazd z lotniska do centrum Gdańska zajmie nam w przybliżeniu 40 minut.

Warto wiedzieć, że jeden bilet zakupiony w kasach (np. na Dworcu Głównym w Gdańsku), upoważnia do korzystania zarówno z SKM, jak i PKM.

UWAGA! BILETY ZAKUPIONE W KASIE KASUJEMY PRZED WEJŚCIEM NA PERON – W POCIĄGACH NIE MA KASOWNIKÓW.

Szczegółowy rozkład jazdy, punkty sprzedaży biletów (można również kupić online) i ich ceny znajdziemy tutaj.

Autobusy I Tramwaje

To nie tylko tytuł przeboju rockowej kapeli T-love. W Trójmieście ten środek transportu to najlepsze uzupełnienie dla wspomnianej wyżej szybkiej kolejki, który dociera wszędzie tam, gdzie nie ma torów kolejowych.

Całe trójmiasto posiada dobrze rozwiniętą sieć linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Wiele z nich dojeżdża do miejsc, które zainteresują każdego turystę. Nie brakuje także takich, które podjeżdżają pod samą plażę.

Kłopot w tym, że miasta wchodzące w skład tej metropolii są obsługiwane przez różnych przewoźników i wymagają innych biletów. To bardzo istotne dla przyjezdnego, który często nawet nie zauważa, że przejeżdża z jednego miasta do drugiego.

Rozwiązaniem może być tak zwany bilet metropolitalny, który umożliwia podróżowanie po całym Trójmieście, bez ryzyka narażenia się na karę za podróż „na gapę”. Wszelkie informacje wraz z możliwością zakupu takiego biletu znajdziemy na tych stronach.

Dla tych, którzy będą poruszać się tylko w obrębie konkretnych miast, polecamy strony lokalnych przewoźników:

Planując podróż po Trójmieście za pomocą publicznego transportu najlepiej skorzystać z aplikacji „Jak dojadę?„, która po wpisaniu miejsca startu i docelowego pokaże nam konkretnie, z jakich linii skorzystać i gdzie się ewentualnie przesiąść, żeby na miejsce dotrzeć w optymalnym czasie. Podpowie również godziny odjazdów z poszczególnych przystanków.

Być kierowca w trójmieście.

To niełatwe zadanie. Ten rodzaj transportu nie należy do naszych ulubionych, ale rozumiemy i szanujemy tych, którzy wybierają komfort własnego pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że poruszanie się po ulicach nadmorskiej metropolii do najłatwiejszych nie należy. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to prowadząca od południa autostrada A1 i od wschodu droga ekspresowa S7 pękają w szwach.

Jazda, jazdą, ale prawdziwe wyzwanie stanowi zaparkowanie auta. Musimy pamiętać, że okresowo duże fragmenty miast są wyłączane z ruchu kołowego (Jarmark Dominikański i inne wydarzenia ) co powoduje znaczne ograniczenie miejsc parkingowych.

Auto z wypożyczalni?

Jeśli jednak chcemy zobaczyć coś więcej (a w okolicy jest wiele miejsc wartych odwiedzenia) warto rozważyć wynajęcie auta. W cenie od 100 do 300 złotych (w zależności od naszych preferencji) za dobę bez problemu wypożyczymy pojazd, który dowiezie nas w wybrane miejsce.

W Trójmieście możemy skorzystać zarówno z oferty wypożyczalni samochodów (i dużych sieci i tańszych lokalnych), jak i skorzystać z popularnego wynajęcia „na minuty” (są dostępne również opcje na doby). Kilka minut z wyszukiwarką internetową zapewni nam bogaty wybór ofert.

Płatni przewoźnicy.

Na terenie całej metropolii funkcjonuje wiele korporacji taksówkowych. Możemy wybrać spośród znanych międzynarodowych sieci i nieco tańszych lokalnych przewoźników. Funkcjonalną listę najlepszych przewoźników znajdziemy np. tutaj.

Miłośnicy przejazdów spod litery U również nie będą mieli powodów do narzekania – w Trójmieście prężnie funkcjonuje nie tylko ta najbardziej znana aplikacja, ale i wiele podobnych jej marek.

Siła mięśni i … baterii

Jeśli lubicie wypoczynek spędzać aktywnie, mamy dla Was dobrą wiadomość – Trójmiasto jest bardzo dobrze przygotowane pod tym kątem. Dróg rowerowych jest pod dostatkiem, a co jedna to bardziej urokliwa. W pasie nadmorskim dojedziemy praktycznie wszędzie, a okolica obfituje w piękne widokowe trasy.

Poza rowerami bez problemu wynajmiemy hulajnogę, czy skuter. Taka forma podróżowania to bardzo ciekawa alternatywa i gorąco zachęcamy do jej wypróbowania.

Tramwajem po wodzie

Na koniec zostawiliśmy chyba najciekawszy środek transportu, jaki ma do zaoferowania ta (w końcu nadmorska) aglomeracja – tramwaj wodny.

Za jego pomocą łatwo, szybko i przyjemnie przemierzymy szereg ciekawych tras. Linie łączą ze sobą Gdańsk, Gdynię, Sopot, a nawet Hel. Dopłyniemy również do Sobieszewa i Westerplatte. Widok miasta z tej niecodziennej perspektywy, to przeżycie zupełnie innego rodzaju i okazja do zrobienia wielu malowniczych zdjęć.

Szczegóły na temat rozkładu jazdy i biletów znajdziemy na przykład na najpopularniejszym portalu trójmiejskim – trójmiasto.pl.

Wybierając się do Trójmiasta skorzystaj z naszej oferty:

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: