Najlepsze atrakcje Sopotu
2022-10-06 / Facebook

Sopot to dla jednych prestiżowe miasto z klimatem, dla innych przereklamowany kurort, który już przeżył czasy swojej świetności. Jaki jest naprawdę? Warto ocenić samemu. Zobacz jakie atrakcje czekają tam na Ciebie.

Molo w Sopocie

To najdłuższe drewniane molo w Europie. Część spacerowa ma 511,5 m., z czego 458 m. wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jego historia sięga 1827 roku. Początkowo spełniał funkcję lokalnej przystani, dopiero po rozbudowie uzdrowiska uzyskał funkcję rekreacyjną oraz reprezentacyjną. Opłata za wejście na molo obowiązuje od kwietnia do końca września.

Molo w Sopocie

Latarnia Morska

Znajduje się tuż przy sopockim molo. Wyglądem przypomina wieżę, a tak naprawdę jest to stary komin zakładu balneologicznego, który, powstając na początku XX wieku, potrzebował kotłowni. Projektanci skonstruowali go tak, by nie szpecił kurortu. Jednak od początku stanowił też rolę morskiego znaku nawigacyjnego. Status latarni morskiej uzyskała w 1977 roku. Jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Z tarasu widokowego widać Zatokę Gdańską oraz panoramę Trójmiasta.

Latarnia Morska

"Monciak" czyli ulica Bohaterów Monte Cassino

To reprezentacyjny sopocki deptak. Rozciąga się od al. Niepodległości do Placu Zdrojowego, prowadząc na molo i na sopocką plażę. Promenadę zdobią piękne, zabytkowe kamieniczki. Znajduje się tu niezliczona ilość restauracji i kawiarni, knajp i pubów oraz wieczornych miejsc zabawy, a także sklepików z pamiątkami. To przy niej stoi słynny Krzywy Domek. „Monciak” to miejsce, które, szczególnie latem, tętni życiem do białego rana. Jest wyłączony z ruchu samochodowego.

Monciak

Krzywy Domek

Powstał według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego. To budynek z falującymi gzymsami i bajkowo zakrzywionymi oknami. Od początku budził zainteresowanie. Dla jednych stanowi magiczne miejsce fascynacji, dla innych jest szpecącą miasto brzydotą. Mimo tego, stał się już symbolem Sopotu. To miejsce, które nie śpi. Na piętrze znajdują się kluby, na dole restauracje, kawiarnie, gabinety, możemy też zobaczyć ścianę sławnych podpisów. Jest najchętniej fotografowanym sopockim obiektem. Nic dziwnego, bo zajął pierwsze miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata, opublikowanej przez Portal Village of Joy.

Krzywy Domek

Opera Leśna

Leśny amfiteatr, położony na obszarze 4 hektarów na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1909 roku. To legendarny punkt na rozrywkowej mapie Polski. Jest miejscem organizacji wielu koncertów muzycznych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Wystąpili tu m.in.: Lionel Richie, Paul Anka, Animals, Elton John, Whitney Houston, Boney M., Charles Aznavour. Od 1960 roku odbywa się tu Sopot Festival (początkowo był to Międzynarodowy Festiwal Piosenki). Dokładny adres Opery Leśnej to ul. Stanisława Moniuszki 12.

Opera Leśna

Plac Zdrojowy

Zwany też Skwerem Kuracyjnym jest sercem miasta prowadzącym do sopockiego molo. Stoi przy nim zachwycający Sofitel Grand Sopot, jeden z najsłynniejszych wysokiej klasy hoteli w Sopocie. W centralnej części znajduje się Dom Zdrojowy, stanowiący kompleks funkcjonalny, w którym mieszczą się między innymi: SPA, centrum konferencyjne, restauracje, bary. Sam Plac Zdrojowy robi niesamowite wrażenie i jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w mieście.

Plac Zdrojowy

Dworek Sierakowskich

Obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Zachowały się w nim zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady i rozety na sufitach. Od 1974 roku jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół, pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego. Odbywają się tu koncerty, wystawy, wieczory poetyckie. Dworek można zwiedzać codziennie, znajduje się przy ul. Czyżewskiego 12.

Dworek Sierakowskich

Dwór Hiszpański

Jedna z najstarszych budowli Sopotu. Powstał w XVII wieku. Na przestrzeni lat często zmieniał właścicieli. Całkowicie spalony w 1733 roku, odbudowany w latach czterdziestych XVIII w. W takiej formie możemy go dziś podziwiać. Jednak tylko z zewnątrz, bo od lat 90-tych pełni funkcje mieszkalne. W latach 80-tych został wpisany do rejestru zabytków.

Dwór Hiszpański

Plaża w Sopocie

Złoty piasek, rozmaite atrakcje i wspaniałe widoki - tak można opisać sopocką plażę. Rozciąga się na całej długości miasta. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wyróżnia się świetnie zorganizowaną infrastrukturą, miejscami odpoczynku, dostępnym molo i placami zabaw, a także dostępnymi punktami gastronomicznymi. W rankingu The 100 Best Beaches in The World ulokowano ją na 94 pozycji!

Plaża w Sopocie

Sopocka Marina

To najnowszy port jachtowy na Zatoce Gdańskiej, otworzony w 2011 roku. Znajduje się na końcu molo. Wybudowano ją poprzez „doklejenie” do konstrukcji pomostu, nowych, betonowych falochronów. Dwa z nich są zamknięte dla zwiedzających i dostępne jedynie dla załóg jednostek cumujących. Falochrony: przy samym molo oraz południowy, leżący od strony otwartego morza, udostępnione są dla wszystkich. Sopocka marina cieszy się dużym zainteresowaniem przybywających tu jachtów zarówno z kraju, jak i zza zagranicy. W przystani znajduje się ponad sto miejsc do cumowania. Stanowi nowoczesne miejsce na mapie Sopotu dodając mu prestiżu. Odbywają się tam luksusowe imprezy, wydarzenia żeglarskie, a także szkolenia.

Sopocka Marina

Pijalnia Wód Solankowych

Wraz z punktem widokowym oraz nowoczesną kawiarnią znajdują się na III piętrze Domu Zdrojowego. Solanka znana jest mieszkańcom od 1973 roku. Zawiera znaczne ilości bromu i jodu, a także potasu i magnezu. W pijalni można jej oczywiście skosztować, a warto, bo ma właściwości lecznicze: uzupełnia niedobory poszczególnych składników, sprzyja też poprawie funkcjonowania układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na organizmy osób chorych na cukrzycę.

Pijalnia Wód Solankowych<

Muzea w Sopocie

Nadmorski kurort, choć jest niewielkich rozmiarów oferuje wiele muzeów, do których warto zajrzeć. Są wśród nich: Muzeum Sopotu, Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie, Sopot Wax Museum, Państwowa Galeria Sztuki. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule: Muzea w Sopocie.

Muzea w Sopocie

Sopockie rzeźby i pomniki

Pełne informacje na temat najsłynniejszych rzeźb i pomników w Sopocie znajdziecie tutaj.

Sopockie rzeźby i pomniki

Aqua Park Sopot

To kompleks relaksacyjno-sportowych obiektów. Znajduje się w dzielnicy Sopot Kamienny Potok. Oprócz basenów znajdują się tu zjeżdżalnie, wodne zabawki, dzika rzeka, a także różnego rodzaju sauny, bowling i restauracja. To duża dawka wrażeń dla całej rodziny.

Aqua Park Sopot

Wybierając się do Sopotu skorzystajcie z oferty BillBerry Apartments: Apartamenty nad morzem - Sopot.

Zobacz nasze apartamenty na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście: